Niezywkłe właściwości zwykłych jabłek

  • wzmacniają system immunologiczny, mają działanie przeciwnowotworowe, pobudzają pracę jelit.
  • zawarte w jabłkach pektyny wiążą w organizmie cholesterol, toksyny i pierwiastki metali ciężkich - działają jak miotła, wymiatając wszystko to czego organizm nie potrzebuje.
  • jabłka mają właściwości moczopędne, przynoszą ulgę przy obrzękach
    -chrupanie jabłek masuje, wzmacnia dziąsła i oczyszcza zęby, wpływa pozytywnie na zgryz i aparat mowy dzieci.
  • skórka jabłka zawiera kwas ursolowy, związek o właściwościach przeciwwirusowych, grzybobójczych, przeciwbakteryjnych i przeciwnowotworowych. Dlatego warto jeść jabłko ze skórką, ale tylko wtedy, gdy jest niewoskowana. W przeciwnym wypadku jabłko trzeba obrać ze skórki.
  • przy przechowywaniu warto pamiętać o tym, że wydzielają etylen - neutralny gaz, który przyspiesza dojrzewanie innych owoców i warzyw. Warto ten fakt wykorzystać, gdy chcemy przyspieszyć dojrzewanie np. awokado. Wystarczy umieścić je w pobliżu jabłek. By zapobiegać przyspieszonemu przejrzewaniu, przechowuj jabłka oddzielnie w chłodnym miejscu.
  • pamiętajmy, że u osób o wrażliwym przewodzie pokarmowym surowe jabłko może wywołać wzdęcia i bóle brzucha. W takim wypadku by skorzystać z jego zdrowotnych właściwości najlepiej jabłka obrać, zmiksować, dusić lub upiec. W tej postaci nie przyczyniają się do problemów trawiennych, są lekkostrawne i doskonałe dla dzieci, kobiet w ciąży i rekonwalescentów.

Comments are closed.